Podstawowe zasady pomiaru ciśnienia tętniczego: poradnik dla Polaków

W Polsce nadciśnienie tętnicze jest problemem zdrowotnym dotykającym co trzecią dorosłą osobę. Niestety, duża część z nich nie jest świadoma tego schorzenia lub go ignoruje, jeśli nie doświadcza bezpośrednich objawów. Nadciśnienie, które nie jest leczone, może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze wzrasta w miarę starzenia się, ale choroba ta nie oszczędza młodszych osób. Coraz częściej diagnozuje się ją u osób po 30. roku życia. Może występować bez wyraźnych symptomów, a objawy takie jak bóle głowy, szybkie zmęczenie czy problemy ze snem są często niedostrzegalne i nie budzą naszego niepokoju.

Odnalezienie nadciśnienia to przełożenie regularnego korzystania z ciśnieniomierza. Jeżeli wyniki pomiarów przekraczają 140/90 mmHg, najprawdopodobniej zostanie postawiona diagnoza nadciśnienia. Zgodnie z wytycznymi American Heart Association i American College of Cardiology, normą jest wartość 130/80 mm Hg.

Według Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, istnieją pewne reguły, które powinny być przestrzegane podczas mierzenia ciśnienia tętniczego. Pomiar powinien być przeprowadzany dwa razy dziennie, rano i wieczorem, o stałych porach, na przykład o 7 i 19 lub o 6 i 18. Każdy pomiar powinien być wykonany dwukrotnie, z kilkominutowym odstępem między pomiarami.

Osoby biorące leki na obniżenie ciśnienia krwi powinny przeprowadzać pomiar zaraz przed zażyciem leków w celu oceny skuteczności leczenia. Wyniki powinny być dokładnie zapisywane (data, godzina, wynik i okoliczności) w celu monitorowania zmian zachodzących w ciągu doby oraz wpływu różnych czynników takich jak stres, dieta czy używki.

Pomiar ciśnienia powinien być przeprowadzany w pozycji siedzącej, po minimum 5-minutowym odpoczynku. Należy siedzieć wygodnie, nie krzyżując nóg ani nie podwijając jednej z nich. Stopy powinny spoczywać swobodnie na ziemi. Przed pomiarem nie należy palić papierosów, pić kawy ani uprawiać intensywnych ćwiczeń przez około 30 minut.

Podczas pomiaru, przedramię na której dokonuje się pomiaru powinno być na wysokości serca, a ręka powinna być wsparta. Ubranie nie powinno uciskać na ciele, szczególnie w okolicach pasa, kostek czy pachwin. Mankiet ciśnieniomierza powinien obejmować około 80% obwodu ramienia. Jego zbyt mocne naciągnięcie może spowodować zbyt wysoki odczyt, a zbyt luźne – zaniżony. Lekarze zalecają zakładanie mankietu na mniej dominującą kończynę, co oznacza lewą rękę dla osób praworęcznych i prawą dla leworęcznych. Mankiet powinien być założony bezpośrednio na skórę, nie na odzież.