5 sposobów na pozbycie się pryszczy!

Każda kobieta marzy o nieskazitelnej cerze. Wpływ na to mają oczywiście obecnie wyznaczane trendy. Niestety prawdą jest, że niezwykle mała liczba osób może pochwalić się cerą bez jakichkolwiek niedoskonałości. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się panie oraz panowie to wypryski na twarzy. Ich niespodziewane pojawienie się może skutecznie pokrzyżować nam plany. Sprawdźmy zatem pięć sposobów na pozbycie się pryszczy.

Czym są pryszcze?

Zanim jednak poznamy skuteczne sposoby na likwidację tych nieproszonych gości, warto poznać, czym w ogóle są pryszcze. Są one niedoskonałościami skórnymi, które towarzyszą znacznej części osób zwłaszcza w okresie dojrzewanie, lecz również i w wieku dorosłym. To główny objaw trądziku młodzieńczego, który jest przewlekłą i zapalną dermatozą. Ze względu na ich widoczność, ich obecność może znacznie wpływać na samopoczucie danej osoby.

Pryszcze mogą być również przyczyną problemów z samoakceptacją, a także negatywnie wpływać na naszą psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Bardzo częstą praktyką jest ich natychmiastowe wyciskanie, bez wzięcia pod uwagę możliwych konsekwencji, które mogą na nas czekać.

Skąd biorą się pryszcze na twarzy?

Przyczyny powstawania pryszczy na twarzy jest bardzo dużo. Okazuje się, że wpływ na ich pojawianie się mogą mieć różne czynniki. Przede wszystkim będą to uwarunkowania genetyczne. Jeśli jedno z rodziców zmagało się z trądzikiem, to jest duża szansa, że ich dziecko również zostanie dotknięte tą dermatozą. Podobnie jest z przerostem gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na nadmierne wytwarzanie łoju, czyli popularnie nazywanego sebum.

Do przyczyn powstawania pryszczy można również dodać zaburzenia hormonalne, stąd wypryski są tak powszechne wśród nastolatków. Mimo tego zaburzenia hormonalne, które są spotykane u młodych osób, występują również u dorosłych. Źle na jakość cery wpływa także stres oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia, a także niewłaściwa dieta.

Sposoby na pryszcze – czy warto je wyciskać?

Pryszcze są zmianami skórnymi, które pojawiają się praktycznie w każdej grupie wiekowej. Co więcej, mogą pojawić się nie tylko u osób, które na co dzień muszą mierzyć się z trądzikiem. Okresowe pojawienie się pryszczy u wielu kobiet może mieć miejsce, chociażby przed spodziewaną miesiączką. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, ich obecność potrafi przysporzyć wiele zmartwień. W tym celu wiele osób zaczyna pryszcze wyciskać.

Nie jest to jednak dobry sposób, bowiem przy wyciskaniu dotykamy zmiany skórnej palcami i możemy narazić się na rozwój innych bakterii. W dodatku często nieświadomie nie myjemy po tej czynności rąk i przechodzimy do porządku dziennego. W trakcie całego dnia dotykamy twarzy dłońmi, przez co trądzik przenosi się na jej inne partie. Co na trądzik będzie zatem najlepsze?

Dobre sposoby na pryszcze – jak je zniwelować?

Jeśli zatem nie wyciskanie, to jak pozbyć się pryszczy w inny i bezpieczny sposób? Przede wszystkim warto jest zadbać, o odpowiednią pielęgnację. Wbrew pozorom nie szukajmy produktów myjących z alkoholem w składzie, bowiem on jeszcze bardziej wysusza naskórek i może powodować rozprzestrzenianie się zmian. Lepiej postawić w tym wypadku na punktowe preparaty, które tylko miejscowo wysuszą pryszcza.

Z pewnością przyda się wprowadzenie zrównoważonej diety i ograniczenie napojów słodkich i tłuszczów nasyconych. One bowiem sprawiają, że ujścia gruczołów łojowych blokują się, przez co dochodzi do wytwarzania się krostek.