Jak dobrać właściwą szczoteczkę elektryczną?

Zdrowy i zadbany uśmiech to nie tylko estetyczny atut, ale również bardzo ważny punkt codziennej higieny. Poza regularnymi wizytami u dentystów i higienistów, należy zwrócić uwagę na używane produkty do pielęgnacji jamy ustnej. Dlatego tak ważny jest zakup dobrze dobranej szczoteczki, która zadba o zdrowie zębów i pozwoli cieszyć się białym uśmiechem.

1. Szczoteczka elektryczna – czy jest lepsza od szczoteczki manualnej?

2. Jak dobrać końcówki do szczoteczek elektrycznych?

3. Jak dbać o higienę jamy ustnej?

1. Szczoteczka elektryczna – czy jest lepsza od szczoteczki manualnej?

Klasyczna, manualna szczoteczka ma swoich elektrycznych zamienników, których uważa się za bardziej skuteczne i efektywne w czyszczeniu zębów oraz docieraniu do mniej dostępnych miejsc. Za szczoteczki elektryczne uważa się wszystkie produkty zasilane akumulatorem oraz z automatyczną pracą główki – końcówki wymiennej. Jedną z alternatyw jest szczoteczka elektryczna rotacyjna, nazywana również obrotową, która dzięki specjalnemu dopracowaniu świetnie czyści płytkę nazębną, dba o higienę oraz usuwa bakterie, dzięki czemu uważana jest za lepszy produkt od klasycznej, manualnej szczoteczki. Końcówka szczoteczki rotacyjnej posiada okrągłą główkę, która wykonuje ruch rotacyjno-oscylacyjny, a w nowszych wersjach również ruch pulsacyjny.

Jeszcze bardziej nowoczesna propozycja to szczoteczka soniczna, którwj praca polega na generowaniu fal dźwiękowych, dzięki którym główka szczoteczki może uruchomić blisko 100 000 drgań na minutę. Ten rodzaj szczoteczki posiada, w odróżnieniu od klasycznej szczoteczki elektrycznej, podłużną główkę. Skuteczność szczoteczki sonicznej jest uznawana za jedną z najwyższych. Dodatkowo uchodzą one za delikatniejsze w porównaniu do szczoteczki rotacyjnej.

Dobrze użytkowana i zadbana szczoteczka elektryczna może służyć przez lata, dzięki czemu mimo swojej wyższej ceny w porównaniu do szczoteczek manualnych jest opłacalną inwestycją. Do najpopularniejszych zalicza się szczoteczki elektryczne Oral-B, które oferują bogatą ofertę produktów w świetnych cenach oraz z łatwością można dopasować do nich kompatybilne końcówki wymienne.

2. Jak dobrać końcówki do szczoteczek elektrycznych?

Posiadając szczoteczkę elektryczną warto dobrać wymienne końcówki, które nie tylko będą kompatybilne ze szczotką, ale również będą dobrze dopasowana do potrzeb zębów i dziąseł. Czym zatem się kierować się przy ich wyborze? Rodzaje końcówek różnią się przede wszystkim twardością oraz gęstością włosia. Szczoteczki z miękkim włosiem zalecane są przy pojawieniu się dość częstego problemu, jakim jest nadwrażliwość zębów. Świetnie sprawdzi się również używanie szczoteczki sonicznej, która ogólnie jest uważana za delikatniejszą względem szczoteczki elektrycznej obrotowej, więc również nie będzie uszkadzać płytki nazębnej i podrażniać dziąseł.

Końcówki wymienne z gęstym włosiem z kolei świetnie usuwają brud i bakterie z powierzchni zębów, niestety ich wadą mogą być podrażnienia, uszkodzenia szkliwa i dyskomfort przy szczotkowaniu. Końcówki wybielające wspomagają walkę o białe zęby, jednak są najczęściej wykonane z twardego włosia, warto więc obserwować, czy nie powodują zbyt wielu podrażnień dziąseł i szkliwa. Najczęściej wybierane końcówki wybielające to Oral-B 3D White lub FlossAction. Do codziennej pielęgnacji zaleca się końcówkę z włosiem o średniej twardości, która dobrze czyści zęby i dziąsła oraz nie powoduje ubytków abrazyjnych.

Końcówki ortodontyczne to najlepsze rozwiązanie dla osób z aparatem na zęby. Dzięki specjalnej budowie docierają do trudno dostępnych miejsc, efektywnie czyszczą zęby oraz aparat, wspomagając tym samym leczenie ortodontyczne. Na rynku można bez problemu znaleźć ten rodzaj końcówek od znanych producentów, są nimi końcówki Oral-B Ortho oraz Oral-B Intespace.

Nie można również o końcówkach dla najmłodszych. Posiadają one delikatne włosie oraz są ozdobione kolorowymi motywami z bajek, dzięki czemu zachęcają dzieci do częstego mycia i dbania o zęby.

Należy również pamiętać o regularnej wymianie końcówek szczoteczki, która jest niezbędna dla utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Należy również unikać zbyt mocnego dociskania szczoteczki, aby nie zdeformować włosia, co mogłoby powodować podrażnianie dziąseł, ale również mniej efektywnie mycie zębów oraz uszkodzenia płytki nazębnej.

3. Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Poza wyborem szczoteczki z odpowiednią końcówką, należy pamiętać również o dobrze dobranej paście do zębów, dostosowanej do indywidualnych potrzeb, płynie do płukania jamy ustnej oraz nitkowaniu zębów. Mycie zębów powinno trwać minimum dwie minuty, jednak uważa się, że im dłużej tym lepiej. Stosując szczoteczki elektryczne Oral-B nie trzeba się martwić o odpowiednie ruchy mycia zębów, ponieważ o to odpowiednio zadba szczoteczka. Warto również używać nici dentystycznych, które usuną resztki pokarmu znajdującego się między zębami, a cały proces zakończyć wypłukaniem jamy ustnej płynem, który nie tylko odświeża oddech, ale również zabija bakterie i usuwa pozostałości pokarmu, którego nie usunęła szczoteczka oraz nici.