Kroki do podjęcia w celu sprzyjającego prezentowania domu na rynku

Znane jako „home staging”, proces przygotowania domu do sprzedaży, polega na stworzeniu atrakcyjnej prezentacji mającej na celu przyspieszenie transakcji oraz zwiększenie atrakcyjności cenowej nieruchomości. Kluczowym elementem jest tutaj maksymalne oczyszczenie przestrzeni – celem jest skupienie uwagi potencjalnego nabywcy na samej nieruchomości, a nie na naszych osobistych przedmiotach, takich jak meble czy zbiorach sztuki.

Poniżej przedstawiamy kilka cennych sugestii i metod home stagingu, które pomogą nam przygotować nasz dom do sprzedaży w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób.

W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić dom. Szczególnie blat kuchenny, powierzchnie w łazience i front lodówki powinny być wolne od brudu i bałaganu. Dywany muszą zostać poddane profesjonalnemu czyszczeniu, a wszelkie nieprzyjemne zapachy muszą zostać zneutralizowane – może zaistnieć konieczność przeniesienia kuwety dla kota do innej lokalizacji, np. do garażu czy na werandę.

Następnie kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Należy ustawić meble w taki sposób, aby nie blokowały dostępu do światła naturalnego – najlepiej z daleka od okien, tak aby ewentualni kupujący mogli podziwiać widok na podwórko. Ciężkie zasłony powinny być usunięte lub odsunięte. Nie zapomnij również pochwalić się swoją piękną drewnianą podłogą lub ceramicznymi płytkami.

Pamiętaj, że minimalizm jest kluczem – nadmiar mebli może sprawić wrażenie ciasnoty. Usuń zbędne krzesła czy stoły, których rzadko używasz. Dobrym wyznacznikiem jest to, że na każdym blacie powinny znaleźć się maksymalnie trzy przedmioty, a wszystko co mniejsze niż piłka nożna powinno zostać przeniesione do schowka.

Zadbaj o to, by front domu był atrakcyjny dla gości – czyść i poleruj okna, przycinaj krzewy, usuń chwasty z doniczek. Dodatkowym atutem będą sezonowe kwiaty ustawione przy wejściu do domu. Odśwież malowanie drzwi wejściowych i wymień zużyte elementy. Jeśli to konieczne – rozważ zakup nowych drzwi wejściowych. Zainwestuj również w dobrej jakości wycieraczkę, aby zapewnić przyjemne powitanie.

Na koniec – uporządkuj swoje szafy. Czysta i zorganizowana szafa ma większe znaczenie niż mogłoby się wydawać podczas sprzedaży domu. Upewnij się, że usuniesz z nich ubrania z innych sezonów oraz niepotrzebne pudełka, aby szafa wydawała się jak najbardziej przestronna. Sprawdź także, czy oświetlenie i sprzęt w szafie są w pełni sprawne.