Madera – fascynujący portugalski archipelag pełen niezwykłych atrakcji

Od dawna mówi się o Maderze, będącej portugalskim rajem, jako o krainie nieustannej wiosny. W zimie temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20 stopni Celsjusza, a jeżeli już to zaledwie do 17-18 stopni. Latem zaś, bardzo rzadko temperatura przekracza 25 stopni. Doskonałe warunki atmosferyczne na Maderze oraz przyjazny klimat czynią to miejsce idealnym na odpoczynek przez cały rok. Jednak to nie jedyny atut tego urokliwego miejsca. Odkryj zalety i atrakcje Madery, czytając ten artykuł. Dowiedz się, dlaczego wakacje na tej wyspie to doskonały pomysł i co powinieneś zobaczyć podczas swojego pobytu.

Madery często nazywa się „pływającym ogrodem”, co jest zasługą obfitej roślinności pokrywającej całą wyspę. Wielbiciele natury na pewno poczują się tu jak w raju. Madery słynie przede wszystkim z naturalnych lasów wawrzynowych (nazywanych również laurowymi), które miliony lat temu porastały całą Europę, ale niemalże całkowicie zniknęły po ostatniej epoce lodowcowej. Dzięki umiarkowanemu klimatowi, ciepłemu prądowi morskiemu Golfsztromu obejmującemu Europę od zachodu, ten archaiczny las przetrwał na Makronezji (Wyspy Kanaryjskie, Archipelag Madery, Azory i Wyspy Zielonego Przylądka) oraz w małych ilościach na południu Półwyspu Iberyjskiego i w północnym Maroku. Te unikalne lasy są tak wyjątkowe, że zostały objęte ochroną przez UNESCO. Największe obszary lasów laurowych znajdują się właśnie na Maderze, gdzie stanowią ponad 15 procent całej roślinności wyspy.

Na Maderze można znaleźć wiele innych unikalnych gatunków roślin, takich jak drzewiaste paprocie, pomarańczowo kwitnące drzewa tulipanowca, różnorodne gatunki storczyków, wielokolorowe hortensje oraz liczne lilie i fiołki. Symbol wyspy to jednak strelicja królewska, potocznie nazywana ptakiem raju, którą można spotkać niemalże wszędzie na wyspie.

Madera to nie tylko nazwa samej wyspy, ale również całego archipelagu składającego się z kilku wysp. Oprócz głównej wyspy Madery, archipelag obejmuje wyspę Porto Santo oraz mały archipelag Desertas składający się z trzech niezamieszkanych wysepek: Deserta Grande, Bugio i Chão. Wszystko to jest częścią jednej administracyjnej jednostki – Regionu Autonomicznego Madery. Ciekawym faktem jest, że do tego regionu należą również Wyspy Selvagens, położone około 280 km na południe.