Czy podawanie kotu gotowej karmy w pełni zaspokaja jego potrzeby?

Część właścicieli domowych kotów do dedykowanych im gotowych produktów żywieniowych podchodzi z dużą rezerwą i zamiast takiego posiłku, samodzielnie komponuje kocie menu ze składników dostępnych w domu. W rzeczywistości domowa dieta może być jednak mniej korzystna dla zwierzęcia niż zakupiona w sklepie gotowa karma mokra dla kota, w puszce lub jednoporcjowa karma w saszetce. Jest jeden warunek. Taka karma musi być karmą pełnoporcjową.

Pełnoporcjowe karmy dla kotów

Wbrew wyobrażeniom części osób, mokre karmy dla kotów nie powstają z najgorszej jakości odpadów, a z odpowiednio dobranych mięs, zwierzęcych podrobów, tłuszczu, a także z ryb i innych produktów pochodzenia odzwierzęcego. Co prawda w gorszej jakości karmach znajdziemy również roślinne wypełniacze, ale ich procentowa zawartość jest ograniczona. Zresztą można zrezygnować z zakupu takiego produktu, w jego miejsce wybierając karmę bezzbożową. Co więcej, kupując karmę pełnoporcjową, mamy pewność, że zawiera ona wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały, których kot potrzebuje do życia. Dodatkowo każda pełnoporcjowa karma mokra dla kota jest bogata w wodę. Koty niechętnie piją z poidełka lub miski i jeśli nie otrzymają wody w pożywieniu, dość szybko się odwadniają, co zwykle kończy się poważnymi schorzeniami nerek.

Kocie karmy – suche i mokre

W sprzedaży dostępne są dwa podstawowe rodzaje kocich karm. Są to karmy suche w formie granulek i mokre, które konsystencją zbliżone są do naturalnego pożywienia mięsożerców. Ze względu na konsystencję i bogatszy smak mokre karmy dla kotów są zwykle chętniej przez nie pobierane niż karmy suche. Takie pożywienie ma również mniejszą gęstość kaloryczną niż charakterystyczne granulki, co zmniejsza ryzyko, że kot szybko przybierze na wadze. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów po sterylizacji, które mają naturalną tendencję do tycia. Co warte podkreślenia, mokre karmy dla kotów są w wielu przypadków podstawowym źródłem wody w codziennej diecie tych zwierząt, a tym samym chronią je przed długotrwałym odwodnieniem i związanymi z tym schorzeniami układu moczowego.

Jeśli zdecydujesz się na podawanie kotu gotowej karmy, wybierz produkt pełnoporcjowy, a zatem charakteryzujący się odpowiednio zbilansowanym składem, zawierający wszystkie składniki, jakich potrzebuje organizm kota. Podawanie pełnoporcjowej, mokrej karmy kotu domowemu jest rozwiązaniem nie tylko wygodnym i bezpiecznym, ale i często dużo korzystniejszym, niż serwowanie zwierzęciu posiłków samodzielnie przygotowanych w domu.