Ekologiczna przystań w Sztokholmie: Norra Djurgarden – miejscowość zrównoważonego stylu życia

W stolicy Szwecji, Sztokholmie, znajduje się unikalna dzielnica o nazwie Norra Djurgarden. Władze lokalne wprowadziły tu surowe przepisy promujące zrównoważony styl życia, które obowiązują wszystkich mieszkańców od 2012 roku, kiedy to zamieszkali oni w komunalnych mieszkaniach w liczbie 10 tysięcy. Rzeczpospolita podaje, że do tych obowiązków należy prowadzenie zdrowego trybu życia, odpowiednie segregowanie odpadów, konsumpcja wyłącznie ekologicznych produktów oraz rezygnacja z korzystania z samochodu.

Mieszkańcy „zielonej enklawy” nie mają prawa korzystać z paliw kopalnych jako źródła energii i są zobligowani do minimalizacji produkcji odpadów. W ramach wsparcia w adaptacji do nowego stylu życia, jak donosi wymieniony wcześniej dziennik, planowane są specjalistyczne szkolenia edukacyjne. Dodatkowo każdemu mieszkańcowi oferowany jest indywidualny doradca ds. komunikacji miejskiej, który pomaga w zrozumieniu i wykorzystaniu systemu transportu publicznego.

W Norra Djurgarden na jedno mieszkanie przyznaje się zaledwie pół miejsca parkingowego. Jest to celowy zabieg, mający na celu redukcję zanieczyszczeń powietrza, wynikających z nadmiernego ruchu drogowego. Pomysł ten ma swoich zwolenników i przeciwników. Joakim Larsson, radny Umiarkowanej Partii Koalicyjnej i koordynator projektu, jest przekonany, że mieszkańcy Sztokholmu chętnie dostosują się do proponowanego stylu życia.

Niemniej jednak, nie brakuje osób krytykujących pomysł. Według nich, plan ten nosi znamiona totalitaryzmu i stanowi próbę kontrolowania życia obywateli. Mimo to, wielu polityków podchodzi do tematu optymistycznie. Wierzą oni, że zasady obowiązujące w Norra Djurgarden mogą być sukcesem i zostać zastosowane również w innych miejscach, jak donosi Rzeczpospolita.