Goa – perła Indii z portugalskim dziedzictwem

Portugalskie wpływy są wyjątkowo widoczne w architekturze Goa. Architektura kolonialna jest częścią krajobrazu wielu miejsc w regionie. Kościoły, klasztory i pałace zbudowane przez Portugalczyków są dzisiaj cennymi zabytkami, niektóre z nich znalazły się na liście świata UNESCO.

Warte odwiedzenia jest, między innymi, Bazylika Bom Jesus, wybudowana w 1594 roku w stylu barokowym. Jest to najstarszy kościół w Goa i miejsce spoczynku św. Franciszka Ksawerego, wielkiego przyjaciela św. Ignacego Loyoli i współzałożyciela zakonu jezuitów. W bazylice można podziwiać przepiękne mozaiki podłogowe i niesamowite pozłacane ołtarze.

Wizyta w Katedrze Se – największym, ciągle czynnym kościele w Azji, również jest obowiązkowa. Zwracają tu uwagę piękne drewniane rzeźby, mozaiki podłogowe i imponujący zbiór obrazów.

Portugalskie dziedzictwo jest również widoczne w fortecach budowanych na wzgórzach lub blisko wybrzeża. Wznoszono je po to, aby stanowiły obronę przed atakami innych europejskich potęg oraz piratów. Często były to również miejsca zamieszkania dla żołnierzy i ich rodzin. Wśród nich szczególne miejsce ma Fort Aguada, wybudowany w XVII wieku na wzgórzu, skąd rozpościera się widok na zachodnie wybrzeże Goa. Był on kluczowym punktem obronnym i magazynem dla portugalskich sił zbrojnych. Obecnie fort jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek, oferując niezapomniane widoki na Morze Arabskie i otaczające plaże.