majorka

Najlepsze miejsca na Majorce

Niezależnie od tego, czy lubimy opalać się na plażach, gdzie piasek pieszczą błękitne wody Morza Śródziemnego, czy może wolimy odkrywać średniowieczne wioski, Majorka z pewnością zapewni nam niezapomniane doświadczenia. Jest to największa wyspa archipelagu Balearów, która co roku przyciąga wczasowiczów z całego świata. Majorka jest częścią Hiszpanii, ale skrywa też w sobie ślady historii arabskiej i rzymskiej.

Wyspa jest dość malownicza – z barwnymi pejzażami i skalistymi klifami wtapiającymi się w Morze Śródziemne. Ponadto, gaje drzew pomarańczowych i oliwnych oraz bujna zieleń dodają Majorce piękna i uroku. Równie interesujące, choć nie tak relaksujące, są także niektóre drogi górskie z serpentynami.

Oto najlepsze miejsca na Majorce:

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca jest domem dla połowy populacji wyspy. To urocze miasteczko z kolorowymi budynkami jest dobrym miejscem do poznawania historii, ponieważ było zasiedlane lub podbijane przez różne ludy – od Rzymian po chrześcijan. Ślady każdej kultury można znaleźć na starym mieście, które słynie z La Seu, ogromnej XIII-wiecznej katedry zbudowanej na meczecie.

Poświęćmy też trochę czasu na spacer po starym mieście, przechadzając się jego wąskimi uliczkami. Dzięki temu znajdziemy po drodze wiele wyjątkowych galerii, kawiarni i sklepów.

Soller

Tradycyjna, majorkańska wioska Soller jest popularnym celem jednodniowych wycieczek z Palmy. W trakcie odwiedzin definitywnie należy zdecydować się na dojazd kolejką wąskotorową z 1912 roku. A to dlatego, że dojazd samochodem jest drogi ze względu na wysokie opłaty drogowe. Ponadto, jest także niebezpieczny, biorąc pod uwagę 57 serpentyn.

Jednak, kiedy uda nam się tam w końcu dotrzeć do celu, warto rozkoszować się atmosferą tej uroczej wioski. Położona jest w Dolinie Pomarańczy – krainie otoczonej gajami pomarańczowymi. Co więcej, Soller posiada również bogatą kolekcję sztuki w Can Primera i Balearskim Muzeum Nauk Przyrodniczych. Warto napomknąć, że wioska gości też kilka festiwali, w tym artystycznych i muzycznych.

Alcudia

Miasto Alcudia jest bardzo popularnym miejscem turystycznym na północy Majorki. Atmosfera jest świetna dla całych rodzin, a także dla każdego, kto lubi zajęcia na plaży i odkrywanie średniowiecznych wiosek. Niektóre domy w tej otoczonej murem wsi pochodzą z XIII wieku.

Są tutaj też piękne ruiny rzymskie przed kościołem św. Jaume. A jeżeli wpadniemy do Alcudii na początku lipca, będziemy mogli wziąć udział w dziewięciodniowym festiwalu ku czci św. Jaume. Festiwal oferuje wiele atrakcji, w tym nietypową noc, podczas której wszyscy przebierają się za starożytnych Rzymian.

Pollenca

Jeśli lubimy średniowieczne wioski, powinniśmy zajrzeć do Pollenca – uroczego miasteczka w północnej części Majorki. Budynki w tej mieścinie mają kilkaset lat i są przeplatane wąskimi uliczkami brukowanymi. Jedną z wyróżniających się cech Pollenca są 365-stopniowe schody, które wspinają się na szczyt wzgórza Kalwarii.

Warto dorzucić, że w Wielki Piątek odbywa się tutaj uroczysta parada, a także rekonstrukcja Drogi Krzyżowej i ukrzyżowania. Natomiast punktem orientacyjnym na Placa Major (główny plac miasta) jest XIII-wieczny kościół Matki Bożej Anielskiej, który został zbudowany przez templariuszy. Godny uwagi jest również XVIII-wieczny most romański. Można go znaleźć na północ od miasta, blisko Portu de Pollenca z piękną plażą i szerokim wyborem lokali kulinarnych.

Valldemossa

Valldemossa to mała wioska położona w Serra de Tramuntana, która uważana jest za jedno z najładniejszych miasteczek na Majorce. Wąskie alejki brukowane otoczone są starymi domami z bujną zielenią i kolorowymi kwiatami.

Najpopularniejszym zabytkiem Valldemossy jest XIII-wieczny klasztor kartuzów – Real Cartuja de Valldemossa. Mieszkał tu kiedyś kompozytor Fryderyk Chopin. Musimy też dodać, że z Valldemossą ma związek również wielu innych kompozytorów, głównie za sprawą letnich festiwali. Mało tego, Valldemossa to także dobre miejsce na rowerowe lub górskie wędrówki.