Nowa Zelandia – miejsce marzeń dla miłośników autostopu

Jeżeli szukasz miejsca, gdzie możesz spędzić „wakacje swojego życia”, Nowa Zelandia może być idealnym rozwiązaniem. Pomimo tego, że jest to jedno z najbardziej odległych miejsc na świecie widzianych z perspektywy Europejczyka, ma ono magnetyczny urok, który przyciąga nas swoją unikalnością. Jeżeli planujecie odwiedzić ten kraj w lipcu i sierpniu, warto pamiętać, że właśnie wtedy tamtejszy klimat przechodzi przez środek zimy, dlatego wskazane jest spakowanie ciepłych ubrań jak puchowe kurtki i kozaki. Przygotowaliśmy dla Was artykuł, który odpowie na pytania o historię i charakterystykę tego kraju oraz podpowie jak się tam dostać.

Znajomość filmu „Władca Pierścieni” może pomóc wyobrazić sobie pejzaże Nowej Zelandii, która słynie z dzikiej przyrody i naturalnej piękności. Atmosfera wielkomiejska nie jest cechą charakterystyczną dla nowozelandzkich miast, gdzie nie znajdziesz drapaczy chmur czy architektonicznych perełek. Oni cenią praktyczność i skupiają się na cieszeniu się z naturalnych piękności jak zapierające dech w piersi widoki, góry, nieodkryte szlaki, urocze wioski, jeziora i lasy.

Historia Nowej Zelandii jest fascynująca. Terytoria dzisiejszej Nowej Zelandii były puste aż do XIII wieku. Pierwsze ślady osadnictwa datowane są na około 1280 rok na Wyspie Północnej. Pierwszymi osadnikami byli Maorysi, którzy przypłynęli tu z wysp Polinezji i zakochali się w krajobrazach Nowej Zelandii. W XVII wieku holenderski podróżnik Abel Tasman dokonał odkrycia Wyspy Południowej, jednak jego pierwszy kontakt z tubylcami był nieprzyjemny i niebezpieczny dla jego załogi. Informacje przekazane przez niego o agresywnych tubylcach zniechęciły innych do odwiedzenia tego miejsca. Dopiero ponad sto lat później James Cook podjął próbę zasiedlenia tych terenów. Niestety, choroby przywiezione przez osadników zdziesiątkowały populację Maorysów, co skłoniło ich do podpisania sojuszu z Wielką Brytanią, która stała się suwerenem Nowej Zelandii. Niezależność Nowa Zelandia uzyskała dopiero w 1964 roku.

Obecni mieszkańcy Nowej Zelandii są znani z gościnności i otwartości na przyjezdnych. Dużą popularnością cieszy się autostop, który jest uważany za standardowy sposób podróżowania po wyspach. Kolejnym sposobem jest zakup samochodu z przyczepą campingową i stopniowe odkrywanie kraju. Wielu turystów korzysta z oferty miejscowych farmerów, którzy oferują wynagrodzenie za pomoc w pracach rolnych a często także nocleg i wyżywienie.

Jeżeli planujesz pobyt w Nowej Zelandii dłużej niż 30 dni, będziesz potrzebował paszportu ważnego przez kolejne 6 miesięcy i wizy, którą otrzymasz po zapłaceniu opłaty. Możliwe jest przedłużenie wizy do 9 miesięcy. Niezbędny będzie także bilet powrotny oraz ubezpieczenie podróżne i odpowiednie szczepienia.