Nowelizacja przepisów w Ustawie o ruchu drogowym – korzyści dla rowerzystów

Z dniem 21 maja 2011 roku, wprowadzono znaczące zmiany do Ustawy o ruchu drogowym. Te nowelizacje dotyczą przede wszystkim nowych regulacji ruchu rowerowego, co ma ułatwić poruszanie się na dwóch kółkach po drogach w miastach, ale nie tylko tam.

Nowe przepisy mają na celu podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach dla wszystkich jej użytkowników – nie tylko rowerzystów, ale również kierowców samochodów oraz pieszych. Dodatkowo, poprzez te zmiany, chcemy zachęcić więcej osób do korzystania z roweru jako ekologicznego środka transportu.

Dla rowerzystów planowane są różne udogodnienia. Na drogach pojawią się dodatkowe pasy ruchu przeznaczone wyłącznie dla rowerów oraz specjalne śluzy rowerowe na skrzyżowaniach. Ponadto, będzie dozwolone prawe wyprzedzanie aut zatrzymanych w korku. Przewożenie dzieci na rowerze będzie możliwe za pomocą specjalnych przyczep.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości dla rowerzystów. W przypadku złej pogody, zostanie im umożliwione poruszanie się chodnikami. Kierowcy samochodów będą musieli częściej ustępować pierwszeństwa rowerzystom, a na ścieżkach rowerowych wprowadzony zostaje zakaz zatrzymywania się – oczywiście z wyjątkiem rowerzystów.