Podbijamy Namibię – 5000 kilometrów pełnych przygód w nieodkrytym skarbniku Afryki

Wyobraź sobie wakacje, podczas których połączysz wszystko co najlepsze: aktywne odkrywanie nowych miejsc, przemierzenie tysiaka kilometrów samochodem przez egzotyczny krajobraz, i to wszystko na drugim końcu globu. Brzmi jak plan na niezapomnianą przygodę? Tak właśnie wygląda podróż do Namibii.

Najdogodniejszym rozwiązaniem do zwiedzania tego afrykańskiego kraju jest wynajęcie samochodu. Namibia pełna jest fascynujących atrakcji, które trudno znaleźć gdzie indziej. Począwszy od safari w Parku Narodowym Etosha, gdzie możesz zobaczyć takie gatunki jak słoń, lew, bawół, nosorożec czy lampart – znaną jako Wielka Afrykańska Piątka. A także inne dzikie zwierzęta takie jak żyrafy, flamingi, zebry i antylopy. Wyobraź sobie sytuację, gdy obok jadącego samochodu pędzi struś!

Namibia to jednak o wiele więcej niż tylko safari. Tu znajduje się najstarsza pustynia świata – Namib. Miejsce, gdzie spotkasz najwyższe wydmy na Ziemi. Nawet jeżeli zazwyczaj wolisz leniuchować, gwarantuję, że skusisz się na to, aby wstać z łóżka o piątej rano i zdążyć na Dunę 45 – najwyższą wydmę (o wysokości około 300m) i podziwiać wschód słońca rodem z „Króla Lwa”. Nie można też przegapić Deadvlei – miejsca, gdzie czarne pnie starych drzew na białym tle piasku kontrastują z czerwonymi zboczami wydm.

W Namibii nie można długo zwlekać w jednym miejscu. Przede wszystkim ze względu na palące słońce, które potrafi podgrzać pustynię do 65 stopni Celsjusza. Ale także dlatego, że Czechają Cię jeszcze setki kilometrów drogi do kolejnych fascynujących miejsc.

Namibia to ogromny kraj o małej gęstości zaludnienia, gdzie bez względu na kierunek, zawsze znajdziesz coś ciekawego. Oczywiście safari to dopiero początek. Na północy kraju możesz odwiedzić Wybrzeże Szkieletów – stanowiące miejsce spoczynku dla ponad tysiąca wraków statków rozbijających się o niebezpieczne wybrzeże przez lata. W tym rejonie spotkasz również kotika afrykańskiego.

W okolicach jest Twyfelfontein, gdzie możesz zobaczyć starożytne malowidła i ryciny naskalne, które mają nawet 10 000 lat i są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dalej na trasie znajduje się skamieniały las, gdzie miliony lat temu przyniesione w olbrzymiej powodzi pnie drzew leżą do tej pory zakopane w piasku.

Jeżeli pragniesz odmiany od przyrody, warto odwiedzić dwa miasta – Swakopmund i Kolmansop. Pierwsze z nich to nadmorski kurort pełen życia, idealny na chwilę relaksu. Drugie zaś to opuszczone miasto górnicze, które swoją atmosferą przypomina miasto duchów.

Między tymi wszytkimi miejscami czeka na Ciebie prawdziwa uczta dla oczu: zmieniające się krajobrazy niczym obrazy w kalejdoskopie. Zielone lasy i trawy, kontrastujące z czerwoną pustynią i kanionami, szare zbocza gór oraz niezwykłe błękitne niebo afrykańskiego słońca.

Jednak to co tu opisałem to tylko część tego, co Namibia ma do zaoferowania. Lista miejsc i atrakcji wydaje się być niekończąca – musisz to zobaczyć i doświadczyć na własne oczy. Czas wsiąść do terenówki i ruszyć na spotkanie przygód.