Podróżnicze doświadczenia z południa Afryki – odkrywanie RPA i Mozambiku

Pojedynczy kontynent Afryka jest miejscem, gdzie z różnorodnością kulturową wita nas multum fascynujących narodów. Chcielibyśmy zaprosić Was na wyprawę do miejsc uważanych za koniec świata – południowych krańców Afryki, mianowicie do RPA i Mozambiku. Pomimo pozorów, nie jest to podróż zarezerwowana jedynie dla doświadczonych globtroterów – wiele polskich firm turystycznych ma w swojej ofercie sprawdzone trasy przez te kraje. Istnieje również możliwość samodzielnego zorganizowania takiej wyprawy. Jeżeli jesteście zainteresowani naszą propozycją, zachęcamy do dalszego czytania.

Pretoria – miasto, którego historia to historia RPA

Pretoria to jedno z trzech miast będących stolicami RPA, ulokowane na północy tego państwa. To właśnie tam mieści się część administracyjna RPA i wiele ambasad różnych krajów. Sugerujemy rozpoczęcie podróży od tego miejsca, co da nam szansę na dogłębne zapoznanie się z historią całego kraju. Możemy tu bowiem odwiedzić Muzeum Krugera, Narodowe Muzeum Historii i Kultury czy Muzeum Melrose’a. Pretoria ma również swoje miejsce w historii Anglików, jako miejsce uwięzienia Winstona Churchilla, z którego udało mu się zbiec do Mozambiku. Na pewno zaskoczy Was architektura tego miasta i widoki egzotycznych krajobrazów, które można podziwiać z wieżowców. Ciekawostką może być fakt, że wiele znanych muzyków pochodzi z Pretorii – warto więc wybrać się na koncert i poczuć na własnej skórze, jak wygląda impreza w afrykańskim stylu.

Safari po Parku Narodowym Krugera

Nie możemy pominąć safari, będąc w Afryce. Park Narodowy Krugera to największy park narodowy w RPA, który jest jednocześnie najlepiej zarządzany i zaprojektowany. Część parku Krugera rozciąga się na terytorium Mozambiku, co daje możliwość zwiedzenia dwóch krajów w ciągu jednego dnia. Park ten jest popularny przede wszystkim jako dom dla dziko żyjących lwów, lampartów, słoni, nosorożców i bawołów, zwanych wielką piątką królów afrykańskich sawann. Pamiętajcie jednak, aby przestrzegać poleceń przewodnika i nie opuszczać samochodu bez zgody. Choć dzikie zwierzęta są przyzwyczajone do obecności ludzi, nadal mogą być niebezpieczne. Przez park płynie rzeka Saba, zamieszkana przez krokodyle i inne ciekawe zwierzęta. Przygotujcie więc sprzęt fotograficzny i kamerę, bo to co zobaczycie, będzie naprawdę wyjątkowym doświadczeniem. Jeśli macie więcej czasu, warto odwiedzić odrestaurowaną wioskę Masorini, założoną jeszcze w epoce żelaza. Zwiedzanie tej miejscowości możliwe jest tylko z przewodnikiem.

Kanion rzeki Blyde

Kanion rzeki Blyde to trzeci co do wielkości na świecie kanion. Jest mniejszy jedynie od Wielkiego Kanionu w USA i Kanionu Rzeki Rybnej w Namibii. Dojazd do kanionu prowadzi przez słynną trasę panoramiczną Panoramaroute, która gwarantuje niezapomniane widoki. Na pewno zapadnie Wam w pamięć widok z God’s Window na równinę Dolnego Weldu. Kanion rzeki Blyde ma 26 kilometrów długości i 800 metrów głębokości i jest cały pokryty trawą. Geologia tego miejsca jest naprawdę niezwykła, z pewnością zachwyci Was czerwonawe wzgórza i dzika fauna i flora. Na terenie kanionu można zatrzymać się na noc na campingu, co gorąco polecamy. Jeśli chodzi o lokalne specjały kulinarne, koniecznie spróbujcie lokale naleśniki, które serwuje się albo w słodkiej, albo pikantnej wersji. Po kanionie można się przemieszczać na koniu lub jeepem – obie opcje są niesamowicie kuszące.

Relaksacyjny czas w Mozambiku

Jak już wspomnieliśmy, łatwo dostaniemy się do sąsiadującego z RPA Mozambiku. Naszym celem będzie Vilanculus – stolica sportów wodnych w Mozambiku i najpopularniejszy kurort nadmorski. Tuż obok tego miasta mieści się jedyny podwodny park narodowy w kraju. Vilanculus słynie z białych, piaszczystych plaż, które są pokryte pięknymi rafami koralowymi. Dlatego większość turystów spędza tu czas na plaży lub nurkując.