Podróże po Sri Lance – od Kolombo do Parku Narodowego Yala

Sri Lanka, kiedyś znana jako Cejlon, z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów z całej Europy. Dawniej była to destynacja popularna głównie wśród doświadczonych podróżników, ale dzisiaj coraz częściej odwiedzają ją także ci, którzy dopiero zaczynają swoje przygody z egzotycznymi podróżami. Czy to ze względu na odlotową naturę wyspy, jej parki narodowe i rajskie wysepki, czy może dzięki gościnności Lankijczyków, którzy traktują turystów nie jako źródło dochodu, ale jako serdecznych gości? A może chodzi o to, że na zwiedzenie większości atrakcji tej wyspy potrzeba zaledwie około 3 tygodni? Jeżeli nie masz tyle czasu, proponujemy Ci skróconą trasę.

Prawie wszystkie loty z Europy lądują w Kolombo, największym mieście na wyspie, zamieszkanym przez około 6 milionów mieszkańców. Pomimo że nie jest stolicą (tym tytułem może się pochwalić Kotte), pełni rolę finansowego i administracyjnego centrum kraju. Proponujemy spędzić tu dwa dni na zwiedzanie centrum miasta i ogromnego portu. Można tu także wynająć samochód, ale zdecydowanie polecamy korzystać z publicznego transportu, który jest tu bardzo dobrze rozwinięty.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów na trasie powinna być legenda góry Sigiryja, gdzie na jej szczytowym platou znajdują się ruiny kompleksu pałacowego. Należy jednak pamiętać o dużych kolejkach do wejścia. W okolicy warto odwiedzić plantacje herbaty i skosztować lankijskiego napoju. A jeśli masz więcej czasu, możesz odwiedzić Park Victorię, ogrody Hakgala, czy wypożyczyć łódkę na położonym nieopodal jeziorze.

Kolejny punkt naszej trasy to jaskinie Dambulla, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Są one jednym z najważniejszych symbolicznie miejsc w kraju, gromadzącym buddyjskich pielgrzymów. Na koniec dnia udajemy się do miasta Kandy, mijając przy tym uprawy cynamonu, pieprzu i kardamonu. Kandy jest drugim co do wielkości miastem Sri Lanki, otoczonym przez góry porośnięte lasami tropikalnymi. To prawdziwe centrum kultury wyspy, pełne muzeów i galerii sztuki.

Ostatnim etapem naszej podróży jest Park Narodowy Yala, najpopularniejszy wśród turystów park na Sri Lance. Jest on podzielony na pięć części, z czego dwie są dostępne dla zwiedzających. W parku można obserwować lamparty w ich naturalnym środowisku, co przyciąga tu wielu turystów. Choć nie jest łatwo zobaczyć te zwierzęta, to sama możliwość obserwowania ich działa na zwiedzających jak magnes.