Turystyka: niesamowite wodospady, które warto zobaczyć

Wodospady to naturalne twory pełne magii i fascynujące dla ludzi na całym świecie. Ich rozmiar, szerokość, a przede wszystkim malownicze krajobrazy, na tle których spada woda, przyciągają turystów niezależnie od ich wielkości. W tej prezentacji przybliżamy najpiękniejsze wodospadów na świecie..

Salto Angel w Wenezueli jest uznawany za najwyższy wodospad na świecie. Według danych Narodowego Towarzystwa Geograficznego z 1949 roku, jego oficjalna wysokość wynosi 979 metrów, choć niektóre źródła podają nawet 1054 metry. Znajduje się on we wschodniej części Wenezueli, w Parku Narodowym Canaima, znanym z płaskich gór stołowych nazywanych tepui. Salto Angel jest częścią jednego z tych płaskowyżów – Auyantepui, co w miejscowym języku Indian oznacza Górę Diabła. Został nazwany na cześć odkrywcy – amerykańskiego pilota Jamesa Crawforda Angela (znany również jako Jimmy Angel), który jako pierwszy dotarł do tego miejsca w latach 30. XX wieku.

Lokalizowany na pograniczu kanadyjskiej prowincji Ontario i amerykańskiego stanu Nowy Jork wodospad Niagara to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny i najczęściej fotografowany wodospad na świecie. Znajduje się on na rzece Niagara, która łączy dwa z pięciu Wielkich Jezior Północnej Ameryki – Erie i Ontario, na odcinku zaledwie 55 km. Wodospad składa się z dwóch części – amerykańskiej (o długości ok. 320 m i wysokości 30 m) oraz kanadyjskiej (790 m szerokości i 53 m wysokości), które są oddzielone Kozim Wyspa (Goat Island). Wodospad można podziwiać zarówno z terenu Kanady, jak i Stanów Zjednoczonych, choć widok ze strony kanadyjskiej jest uważany za bardziej spektakularny. Warto odwiedzić ten wodospad zarówno latem, jak i zimą, kiedy jego spora część, a czasem całość, pokrywa się lodem. Jest to jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy podczas wycieczki „Przystanek Kanada”.

Wodospad Iguaçu (Iguazú), znajdujący się na granicy Brazylii i Argentyny, jest nazywany przez miejscowych Indian Guarani Yguasu, co oznacza Wielką Wodę. Jest częścią parku narodowego utworzonego po obydwu stronach granicy w latach 30. XX wieku. Wodospad ma szerokość około 2 km i składa się z 275 oddzielnych przepływów. Największy z nich – Garganta del Diablo (Diabelska Gardziel) ma ponad 80 metrów wysokości. Zdecydowana większość obszaru wodospadu, około 80%, znajduje się na terenie Argentyny, a reszta leży po stronie brazylijskiej.