Według naukowców z Holandii, którzy publikowali swoje ustalenia w czasopiśmie „Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology”, spożywanie kawy i herbaty w umiarkowanej ilości może skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca.
Zespół badawczy, na czele którego stała profesor Yvonne Van der Schouw z Julius Center for Health Sciences and Primary Care przy Uniwersytecie Medycznym w Utrechcie, przeprowadził dogłębne analizy zwyczajów związanych z piciem kawy i herbaty. Badanie przeprowadzono na grupie 37 514 osób, które były obserwowane przez okres 13 lat. Wszystkie informacje zbierano za pomocą ankiet.
Wyniki badań podkreślają, że miłośnicy kawy różnią się od wielbicieli herbaty. Chociażby pod kątem tego, że znaczna część spożywców kawy ma tendencję do palenia i mniej zdrowego stylu życia niż osoby często pijące herbatę.
Dane uzyskane z badań sugerują, że codzienne spożywanie więcej niż 6 filiżanek herbaty może obniżyć ryzyko zachorowania na choroby serca o 36% (w porównaniu z tymi, którzy piją mniej niż jedną filiżankę dziennie). Zaskakująco, spożywanie od 3 do 6 filiżanek herbaty każdego dnia może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób serca nawet o 45%. Natomiast regularne picie dwóch filiżanek kawy dziennie może obniżyć ryzyko chorób serca o 20%.
W badaniach nie zaobserwowano jednak wpływu spożywania zarówno kawy, jak i herbaty na szanse na zawał serca.
Badacze sugerują, że korzystny wpływ tych dwóch popularnych napojów na zdrowie może być związany z ich zawartością antyoksydantów. Flawonoidy zawarte w herbacie mają potencjał do zmniejszania ryzyka wystąpienia chorób serca, chociaż dokładny mechanizm tej interakcji nie jest jeszcze w pełni zrozumiały.