Właściwości oleju z awokado i metody jego pozyskiwania

Zapewne zauważyłeś trend na wykorzystywanie różnych rodzajów olejów, nie tylko w kuchni, ale również jako skuteczne środki pielęgnacyjne. W przypadku oleju z awokado, uznawanego za jedną z najzdrowszych odmian tego typu produktów, nie jest inaczej. Ale czym tak właściwie charakteryzuje się ten olej?

Aby zrozumieć to lepiej, warto przybliżyć sobie, co to jest owoc awokado. Jest to owoc pestkowy wywodzący się z obszarów południowego Meksyku oraz Ameryki Środkowej. Obecnie jest uprawiany w wielu tropikalnych rejonach globu. Awokado jest uznanym za jeden z najzdrowszych owoców na świecie, stąd produkty pochodzące z niego, takie jak olej, są uważane za naturalne, ekologiczne i dietetyczne. Olej ten najbardziej wyróżnia się wysoką zawartością jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie i profilaktykę chorób układu krążenia. Biorąc pod uwagę zawartość składników odżywczych, olej z awokado rywalizuje z oliwą z oliwek. Istnienie wielu składników mineralnych prozdrowotnych, a także wysokiej jakości kwasów tłuszczowych, sprawia, że ten olej z egzotycznego owocu jest popularny wśród osób poszukujących zdrowego odżywiania i naturalnych kosmetyków.

Na terenie Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Republiki Południowej Afryki oraz Nowej Zelandii produkuje się olej z awokado. Co warto podkreślić, jest on pozyskiwany z kremowego miąższu, a nie z pestek, co jest praktykowane przy innych tłuszczach.

Dwie metody stosuje się do ekstrakcji oleju z awokado: rafinowany (na gorąco) i nierafinowany (na zimno). Metoda rafinowania polega na wydobyciu oleju mechanicznie poprzez wyciskanie go przy użyciu sił odśrodkowych i dużego nacisku. Następnie komórki tłuszczowe są rozbijane metodami mechanicznymi lub enzymatycznymi. Niestety ta metoda pozbawia olej części jego zdrowotnych właściwości. Olej rafinowany charakteryzuje jasna barwa i ledwo wyczuwalny smak i zapach. Jeśli planujemy użyć oleju do obróbki termicznej, najlepiej wybrać ten rodzaj oleju. Natomiast olej nierafinowany jest tłoczony na zimno, stosując tradycyjną i naturalną metodę. Ze względu na korzyści zdrowotne wynikające z oleju, jest to najlepsza metoda produkcji. Ma ciemną, zielono-brunatną barwę i smakuje jak masło i migdały. Dla celów zdrowotnych, kosmetycznych i spożycia w stanie surowym najkorzystniej wybrać ten nierafinowany.