Dlaczego koty spędzają tyle czasu śpiąc? Zrozumieć zwyczaje snu naszych czworonogów

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Twojemu kotu wydaje się, że jest nieustannie zaspany? Choć może ci się tak wydawać, rzeczywistość nie zawsze jest taka oczywista. Koty są znane jako mistrzowie drzemek – potrafią zasnąć o każdej porze dnia lub nocy, w dowolnym miejscu i niezależnie od sytuacji. Pokręcone i urocze pozycje spania naszych futrzaków często stają się hitem internetu. Ale jaka jest przyczyna tego, że koty tak dużo śpią? Co dzieje się w ich głowach podczas drzemki? Czy ich cykle snu są podobne do naszych? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące snu naszych kociaków.

Koty rozwinęły zdolność do długiego snu dziennie jako element survivalowy. Dzikie koty muszą zaoszczędzić energię na polowanie, pościg i upolowanie potencjalnych ofiar. Mimo że nasze domowe futrzaki nie muszą polować, instynkt długiego snu i przygotowania do polowania nadal u nich występuje.

Skoro już wiemy, dlaczego koty śpią tak dużo, warto zastanowić się, ile czasu powinien spać nasz kociak. Okazuje się, że potrzeba snu u kotów zmienia się wraz z wiekiem. Niewielkie maluchy spędzają większość dnia śpiąc, przebudzając się jedynie na krótkie przerwy na posiłek i zabawę. Dorastające koty mają nieregularny rytm snu, przeplatający się z intensywnymi okresami zabawy. Dorosłe koty śpią już w regularnych porach, nawet od 12 do 20 godzin dziennie. W tym przypadku ilość potrzebnego snu jest bardzo indywidualna i zależy od konkretnego kota. Starsze koty ze względu na mniejszą energię i chęć do zabawy śpią jeszcze dłużej.

Gdy Twój kot osiągnie wiek dorosły, prawdopodobnie zauważysz pewien wzorzec w jego cyklach snu i czuwania. Na przykład, Twój kot może budzić się tuż przed Tobą rano, spędzać następne dwie godziny na jedzeniu i towarzyskich spotkaniach, a potem wracać do snu, kiedy Ty rozpoczynasz swój pracowity dzień.

Czy jednak koty naprawdę śpią przez cały ten czas? Często tylko drzemią, podobnie jak my, ludzie. Około 75% czasu snu Twojego kota to lekki sen, podczas którego kot pozostaje bardzo czujny. Tylko 25% czasu poświęca na głęboki sen. W czasie drzemki, oczy kota mogą być lekko otwarte, a uszy mogą nadal reagować na dźwięki.