Kim są booktuberzy?

Ta gra słów odnosi się do społeczności twórców treści na YouTube, którzy tworzą filmy związane z książkami. Wykorzystują oni influencer marketing, który uczynił z nich kluczowych graczy w branży wydawniczej, biorąc pod uwagę ich wpływ na dzieci, młodzież i dorosłych w celu promowania czytania i sprzedaży książek.

Kim jest BookTuber?

Książka (Book) + YouTuber = BookTuber. Jest to akronim, który obejmuje każdego, kto recenzuje, czyta, ilustruje, bloguje i wykonuje wszelkie inne czynności związane z dziełem literackim, używając kanału YouTube jako środka rozpowszechniania.
Booktuberzy to cyfrowi influencerzy, którzy tworzą społeczność miłośników książek, którzy recenzują, polecają lub po prostu mówią wylewnie o książce i wszystkim, co z nią związane. Aby dać Ci wyobrażenie o różnorodności w tej społeczności, poniżej znajduje się lista niektórych popularnych i specjalistycznych tematów poruszanych przez vlogerów książkowych.
1. Recenzje książek: pozytywne, negatywne i często bardzo zabawne.
2. Krótkometrażowe filmy animowane.
3. Współczesne adaptacje powieści.
4. Literackie przewodniki lub objaśnienia dla szkoły.
5. Animowane ilustracje do książek.
6. Wskazówki i porady dotyczące pisania.
7. Wywiady z autorami.
8. Doradztwo w zakresie content marketingu czy wydawanie książek.
9. Dzieci dyskutują o literaturze klasycznej.
10. Pary czytające i omawiające wspólnie książkę.
11. Wiadomości z branży.
I wszystko inne, co przyjdzie Ci do głowy związane ze światem książek. Ten świat jest tak szeroki, że organizują nawet maratony czytania na żywo. Booktuberzy zachęcają ludzi, aby przestali oglądać YouTube i zaczęli czytać jak najwięcej książek w każdym gatunku, jaki istnieje.

Dlaczego Booktuberzy są dziś tak popularni?

Bardzo byśmy się pomylili, gdybyśmy uznali BookTube za zwykłą paplaninę. W rzeczywistości, książkowi influencerzy i media społecznościowe zaczynają kształtować praktycznie każdy etap produkcji książki. Na przykład, przy wyborze projektów okładek, wydawcy muszą teraz rozważyć, jak okładka będzie wyglądać na Instagramie, lub czy bardzo błyszcząca będzie trudne do sfilmowania.
Booktuberzy zachęcają branżę wydawniczą do ciągłego wprowadzania innowacji i utrzymywania się na szczycie zapewniają oni również czytelnikom nowe platformy do łączenia się i odkrywania niesamowitych nowych książek. Jest to również świetny sposób dla tych, którzy nie lubią czytać, aby wejść w ten nawyk poprzez obserwowanie entuzjazmu, jaki przekazuje vloger.
Wielu z tych internetowych czytelników rozpoczęło swoją działalność, ponieważ nie mieli wielu ludzi, z którymi mogliby porozmawiać o książkach. To właśnie sprawia, że są oni tak popularni, że wielu ludzi takich jak my, którzy kochają czytać i szukają możliwości podzielenia się z kimś tym doświadczeniem, znajduje teraz kogoś, z kim podzielić swoje pasje. Ten rodzaj ekscytacji jest zaraźliwy!

Rodzaje kart płatniczych, czyli czym różni się plastik

Co wyróżnia treści booktubera?

Najważniejszą rzeczą w byciu Booktuberem jest społeczność, przyjaciele, których poznaje się online i znajomi osobiście, a także rozmowy z innymi ludźmi, którzy kochają książki. Kreatywność i innowacyjność w tworzeniu treści o książkach to dwa kluczowe elementy.
Inni podkreślają radość płynącą z przekształcenia samotnego aktu czytania w doświadczenie tworzące więź. Zwłaszcza że jest to społeczność, która tak bardzo skupia się na historiach, stwarza to prawdziwą okazję do empatii i wrażliwości, która nie jest tak naprawdę widoczna u innych.