W każdym nowym portfelu jest kilka dedykowanych przegródek do przechowywania kart płatniczych. Wszystkie są tej samej wielkości, wykonano je z takiego samego materiału, a nawet wyglądają praktycznie tak samo. Tyle że, każda karta ma inne funkcje i do czego innego służy. Jest mniej czy bardziej opłacalna zależnie od okoliczności, w jakich jej używamy. Jakie są rodzaje kart?
Karta debetowa
To najprostsza karta, którą otrzymuje każdy, kto zakłada podstawowy rachunek bankowy tzw. konto osobiste. Otrzymujemy ją w banku jako dodatek do konta, a jej użytkowanie zazwyczaj wliczone jest w cenę obsługi rachunku i bank nie pobiera dodatkowej opłaty za jej wydanie. To karta, którą płacimy w sklepach i za której pomocą wypłacamy pieniądze z bankomatu. Zasada jest prosta: aby użyć karty i nią zapłacić, musimy mieć na koncie pieniądze. Gdy zabraknie nam środków, płatność nie zostanie zrealizowana. Jedyny sposób, by uzupełnić stan konta i zapożyczyć się to ustanowienie tzw. limitu odnawialnego w koncie. Zazwyczaj, gdy już jakiś czas mamy w banku konto, na które regularnie wpływa wynagrodzenie, bank zaproponuje nam pewną kwotę limitu np. w wysokości trzech wynagrodzeń. To pożyczka oprocentowana, która trzeba spłacić. Zazwyczaj za przyznanie limitu bank pobierze prowizję. Karta debetowa ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli mamy w banku konta walutowe np. w euro, możemy „podpiąć” je do katy, a wtedy będziemy mogli nią płacić za granicą korzystając z własnego konta bez dodatkowych opłat za przewalutowanie.
Karta kredytowa
Obsługa tej karty i jej funkcje są bardzo podobne, bo karta płatnicza także umożliwia nam realizowanie zakupów i opłacanie transakcji internetowych. Za jej pomocą dokonamy też wypłaty pieniędzy z bankomatu, tylko będzie to kosztowne, bo w przypadku karty płatniczej taka transakcja obarczona jest słoną prowizją. Zasadnicza różnica pomiędzy kartą debetowa a kredytową polega na tym, czyimi pieniędzmi płacimy. W przypadku karty kredytowej to pieniądze banku, a my je tylko pożyczamy. Zanim bank przyzna nam kartę kredytową, sprawdzi naszą zdolność i ustali, ile chce nam pożyczyć. To idealne rozwiązanie ułatwiające szybkie zapożyczenie się, zwolnienie z opłat, w przypadku pilnowania terminów spłaty, a przede wszystkim to wygodna karta dla tych, którzy często podróżują i chcą zarezerwować hotel czy auto. Dla usługodawcy samo posiadanie karty jest gwarancją wypłacalności klienta.
Karta przedpłacona
To bardzo fajna forma elektronicznej portmonetki, która jest ideałem dla osób mających problem z dyscypliną finansową i dla… dzieci. Na konto karty przedpłaconej wpłacamy określoną kwotę, jaką chcemy np. 500 złotych i spokojnie się nią posługujemy. Tylko uwaga: nie uda nam się wydać nawet złotówki więcej niż wpłacone 500 złotych. To doskonała kontrola wydatków i brak możliwości zadłużenia się. Z punktu widzenia rodzica to bezpieczeństwo: wiemy, że nastolatek nie wyda nic ponad to, co mu wpłaciliśmy i w dodatku bez problemu sprawdzimy, na co wydał pieniądze.
Karta obciążeniowa
Masz firmę i chcesz ułatwić życie księgowemu? Wystąp do banku po kartę obciążeniową, która pozwoli na dowolne realizowanie zakupów służbowych i płacenie nią, a na koniec miesiąca zostanie wystawiony jeden rachunek, który tylko raz obciąży konto firmowe. To ułatwi pracę księgowej, która ureguluje jedną płatność. Tyle tylko, że tu nie ma miejsca na żadne wpłaty minimalne, trzeba spłacić całość wydanych pieniędzy.