Marnotrawstwo żywności – metody na jego ograniczanie

Problem marnowania żywności dotyka wszystkich krajów, nie wyłączając tych z Unii Europejskiej, gdzie każdego roku do kosza trafia aż 88 milionów ton jedzenia. Mimo to, istnieją proste sposoby dzięki którym każdy z nas może przeciwdziałać temu problemowi poprzez zmianę swoich nawyków konsumenckich, gotowania oraz planowania posiłków. Oto sześć rad, które pomogą Ci zredukować marnowanie jedzenia.

Pierwsza z nich to zakup tylko tych produktów, które są Ci naprawdę potrzebne. Liczne oferty typu „kup jeden, drugi otrzymasz za pół ceny” czy „trzy za cenę dwóch” skłaniają nas do zakupu większej ilości niż planowaliśmy, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty spożywcze. Te promocje mogą być korzystne np. w przypadku środków czystości, które na pewno wykorzystasz, jednak jeśli kupujesz jedzenie, warto przemyśleć czy na pewno zużyjesz wszystko przed upływem daty ważności. Ogólnie rzecz biorąc, kupujemy za dużo jedzenia i często kończy się to tym, że trafia ono do śmieci.

Planowanie posiłków na cały tydzień jest dobrym sposobem na ograniczenie marnowania jedzenia. Możesz również ustalić jaki budżet chcesz na to przeznaczyć, jednak pamiętaj o pewnym marginesie błędu, gdyż ceny w sklepach mogą się dynamicznie zmieniać.

Zwracanie uwagi na daty ważności produktów spożywczych jest również ważnym elementem w walce z marnotrawstwem. Ważne jest aby pamiętać, że istnieją dwa rodzaje dat – „do spożycia do” i „najlepiej spożyć przed”.

Data przydatności do spożycia wskazuje nam termin, do którego produkt można bezpiecznie spożywać. Dotyczy ona głównie produktów łatwo psujących się jak nabiał, mięso czy gotowe posiłki. Aby zmniejszyć ilość marnowanej żywności, kupuj je tylko wtedy, kiedy są Ci naprawdę potrzebne i tylko w takiej ilości jaką jesteś w stanie zużyć.

Z kolei data „najlepiej spożyć przed” jest bardziej elastyczna i po jej przekroczeniu produkty takie jak fasola, soczewica czy makaron nadal mogą być bezpiecznie spożywane. Ich jakość może jednak nieco spaść (np. zmienić się smak, kolor czy tekstura).