ekodom

Przyjazne dla środowiska materiały na meble, podłogi i dywany

Zwykle, kiedy myślimy „na zielono”, niekoniecznie zastanawiamy się nad przedmiotami w swoim domu. Zamiast tego rozważamy instalację paneli słonecznych, oszczędzanie wody lub ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Oczywiście są to ważne czynniki zrównoważonego stylu życia. Jednak inne elementy wystroju również odgrywają istotną rolę w tworzeniu zdrowszej planety.

Odzyskane drewno – drewno stodołowe lub zwietrzałe drewno do zielonego budownictwa

Drewniane meble wymagają wycinania żywych drzew, więc nie jest to zrównoważony wybór przy pierwszym użyciu. Jednak odzyskane drewno to recykling starego materiału, który nadaje mu nowe, przyjazne dla środowiska życie.

Doskonałym rozwiązaniem są tutaj drewniane kominki, fotele bujane i stoliki kawowe. Ponadto, stanowi również doskonałą opcję podłogową, szczególnie w rustykalnym domu.

Bambus – uniwersalna trawa o wysokim stosunku wytrzymałości do wagi

Ten tropikalny materiał jest bardzo podobny do drewna, ale jest o wiele bardziej zrównoważoną opcją. Bambus jest bardziej podobny do trawy niż do drzew. Jest również jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie, dzięki czemu może być wykorzystany w ciągu czterech lat od posadzenia – w porównaniu do 60-70 lat wymaganych w przypadku większości gatunków drewna liściastego.

Bambus wymaga również bardzo niewielu pestycydów lub nawozów, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym z ekologicznego punktu widzenia.

Metal z recyklingu – złom metalowy zmniejszający zanieczyszczenie i oszczędzający energię

Połysk aluminiowego krzesła z recyklingu nie tylko skutecznie tworzy industrialny design w domu. Materiał ten jest również bardziej zrównoważoną opcją. Meble z metalu i tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu wymagają mniej przetwarzania i mniej zasobów niż meble wykonane z materiałów nieodnawialnych.

Dodatkowo metal może być wielokrotnie poddawany recyklingowi bez pogorszenia jego właściwości.

Bio-szkło – biodegradowalna substancja do różnych zastosowań

Jest to wyjątkowa alternatywa zielona dla niemal wszystkiego – od artykułów dekoracyjnych po umywalki łazienkowe, blaty i podłogi. Materiał ten jest w całości wykonany ze szkła pochodzącego z recyklingu poużytkowego, które jest następnie podgrzewane i kompresowane w celu utworzenia płyt o solidnej powierzchni.

Korek – zielony materiał o wysokiej trwałości i możliwości recyklingu

W przeciwieństwie do początkowego wrażenia gąbczastego, jakie wywołuje ten materiał, podłogi korkowe są w rzeczywistości wykonane tak, aby przypominały twarde drewno. Są interesującą, zrównoważoną opcją, ponieważ wydobycie korka nie uszkadza drzew – zbierana jest tylko kora.

Ponadto, korek można z łatwością wykorzystać ponownie. W rzeczywistości niektóre podłogi wykonane z tego materiału są wykonane w całości z przetworzonych korków do wina.

Plastik z recyklingu – ponowne wykorzystanie odpadów z tworzyw sztucznych zmniejsza zanieczyszczenie wody

Dywany wewnętrzne i zewnętrzne mogą być wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu – dając nowe życie nieulegającemu biodegradacji materiałowi. Popularną formą plastiku pochodzącego z recyklingu jest polietylen o dużej gęstości. HDPE jest ciężki i gęsty, więc meble wytłaczane lub formowane wtryskowo są mocne i trwałe. Kolory są jednolite w całym materiale, dzięki czemu są bardzo odporne na blaknięcie.

Politereftalan etylenu (PET) używany jest do tworzenia butelek, a nawet przędzy, którą można wpleść w tkaniny w przemyśle odzieżowym.

Zobacz też, jak przerzucić się na ekologiczny tryb życia.

Włókna jutowe – niedrogie naturalne włókno do produkcji juty i worka jutowego

Włókna jutowe nadają pomieszczeniu ziemisty ton na więcej sposobów niż ich wygląd. Mocny, gruboziarnisty materiał pochodzi z rośliny juty, która szybko rośnie i dzięki temu szybko się odnawia. Tym sposobem dywany tkane z włókna jutowego są nie tylko trwałe, ale mogą również przyczynić się do stworzenia ekologicznego domu.

Juta jest dobrym izolatorem ciepła, więc dywany wykonane z tego niedrogiego włókna są również ekonomiczne.