egipt

Top 5 atrakcji turystycznych w Egipcie

Egipt słynie ze starożytnej cywilizacji i jednych z najsłynniejszych zabytków na świecie, w tym piramid w Gizie, Wielkiego Sfinksa i starożytnych świątyń Luksoru sprzed tysięcy lat. Większość wycieczek turystycznych skupia się głównie na legendarnych zabytkach wzdłuż Nilu. Jednakże w Egipcie jest też masa innych atrakcji, jak choćby przejażdżki na wielbłądach, wycieczki do odległych oaz lub wizyty w klasztorach koptyjskich na Pustyni Wschodniej.

Oto pięć najlepszych atrakcji turystycznych w Egipcie:

Muzeum Egipskie

Muzeum Egipskie, w którym znajduje się co najmniej 120 000 elementów starożytnych egipskich zabytków, jest jedną z największych atrakcji Kairu. Muzeum składa się z dwóch głównych pięter. Na parterze znajduje się bogata kolekcja papirusów i monet używanych przez starożytnych Egipcjan.

Na pierwszym piętrze umieszczono artefakty z ostatnich dwóch dynastii starożytnego Egiptu, a także wiele reliktów zabranych z Doliny Królów. Najważniejszymi z nich są obiekty z Grobowca Tutenchamona i Pokoju Królewskich Mumii, gdzie mieści się 27 mumii królewskich z czasów faraonów.

Abu Simbel

Abu Simbel to stanowisko archeologiczne składające się z dwóch ogromnych świątyń wykutych w skale w południowym Egipcie na zachodnim brzegu jeziora Nasser. Bliźniacze świątynie zostały pierwotnie wyrzeźbione w zboczu góry za panowania faraona Ramzesa Wielkiego w XIII wieku p.n.e., jako trwały pomnik faraona i jego królowej Nefertari.

Kompleks został w całości przeniesiony w latach 60. XX wieku, kiedy świątyniom groziło zanurzenie w jeziorze Nasera, w związku z budową Wysokiej Tamy Asuańskiej. Dzisiaj Abu Simbel pozostaje jedną z największych atrakcji turystycznych Egiptu.

Dolina Królów

Dolina Królów w pobliżu Luksoru to miejsce, gdzie przez prawie 500 lat – od XVI do XI wieku p.n.e. – budowano grobowce dla królów i uprzywilejowanych szlachciców Nowego Królestwa. W dolinie znajdują się 63 grobowce i komory, o rozmiarach od prostego dołu do złożonego grobowca z ponad 120 komorami.

Groby królewskie ozdobione są scenami z mitologii egipskiej i edukują odwiedzających na temat wierzeń i rytuałów pogrzebowych z tamtego okresu. Wydaje się, że wszystkie grobowce zostały otwarte i obrabowane jeszcze w czasach starożytnych, z wyjątkiem słynnego grobowca Tutanchamona.

Rejs po Nilu

Rejs po Nilu to popularny sposób zwiedzania Górnego Egiptu. Rzeka Nil jest kołem ratunkowym Egiptu od czasów starożytnych. Dlatego nie ma lepszego sposobu na prześledzenie upływu historii Egiptu niż śledzenie biegu Nilu. Prawie wszystkie egipskie statki wycieczkowe podróżują trasą Luksor-Aswan, która jest bezpieczna, malownicza i kończy się w dwóch najważniejszych miastach Egiptu.

Podróż odbywa się w felukach – żaglówkach używanych na Nilu od starożytności. Feluka nie jest tak wygodna jak luksusowy statek wycieczkowy. Jednak nic nie może się równać z żeglowaniem na cichej łupince, która została zaprojektowana tysiące lat temu.

Karnak

Choć mocno zrujnowany, niewiele miejsc w Egipcie robi większe wrażenie niż Karnak. Jest to największe starożytne miejsce kultu religijnego, jakie kiedykolwiek zbudowano i reprezentuje połączone osiągnięcie wielu pokoleń egipskich budowniczych.

Świątynia Karnaku w rzeczywistości składa się z trzech głównych świątyń, mniejszych świątyń zamkniętych i kilku zewnętrznych świątyń położonych około 2,5 kilometra na północ od Luksoru. Jedną z najbardziej znanych budowli Karnaku jest Hypostyl o powierzchni 5000 m2 z 134 masywnymi kolumnami ułożonymi w 16 rzędach.

Zapoznaj się również z najpiękniejszymi i najciekawszymi miejscami na Majorce.