Tworzenie zdrowej i smacznej przekąski: orzechowo-sezamowe masło domowej roboty

Jednym z ulubionych dodatków do kanapek, naleśników czy placków jest masło orzechowe. Cieszy się ono dużym uznaniem dzięki swojemu wyrazistemu smaku. Wzbogacenie tego przysmaku o sezam, sprawia, że staje się on nie tylko smaczniejszy, ale też bardziej wartościowy pod względem odżywczym.

Za składniki na to pożywne masło posłużą nam: trzysta gramów orzechów laskowych, sto gramów sezamu, czterdzieści mililitrów oleju rzepakowego oraz nieco soli do smaku.

Przystępując do przygotowania przysmaku, na początku wrzucamy orzechy na suchą patelnię i prażymy je. Kontynuujemy ten proces aż do momentu, kiedy nabiorą one delikatnego, apetycznego brązowego odcienia. Ważne jest, aby regularnie potrząsać patelnią, dzięki czemu unikniemy przypalania orzechów.

Podobnym sposobem postępujemy z sezamem – rozgrzewamy go na suchej patelni do momentu, kiedy zauważymy subtelne zarumienienie.

Po ochłodzeniu orzechów, kolejno obsypujemy je i pocieramy dłońmi, co pozwoli na usunięcie brązowej skórki. Powtarzamy tę czynność aż wszystkie orzechy będą już obrane.

Następnie, do blendera o dużej mocy, dodajemy obrane orzechy, sezam oraz olej i blendujemy wszystko razem. Możemy to robić aż do uzyskania jednolitej konsystencji kremu, chociaż niektórzy preferują zostawić w masie odrobinę niezmielonych kawałków dla lepszej tekstury.

Na końcu solimy nasze masło według własnego gustu. Po przygotowaniu, przekładamy je do słoika, dokładnie zakręcamy i przechowujemy w lodówce maksymalnie przez miesiąc.