jama-ustna

W jaki sposób osoby dorosłe mogą zachować zdrowie jamy ustnej

Jak wiadomo, zęby osób dorosłych nie odrastają, dlatego należy zadbać o to, aby każdego dnia mogły cieszyć się zdrowiem i higieną. Warto zaznaczyć, że możemy zachować nasze zęby przez całe życie. Jednak, jeśli chcemy to osiągnąć, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. Jak to uczynić? Oto kilka rzeczy, które można zrobić, aby zapewnić zdrowie nie tylko zębów, ale i całej jamy ustnej.  

Sposoby na utrzymanie zdrowia zębów i jamy ustnej

Poniżej znajdują się różne sposoby, które pomogą nam dbać o zdrowie naszej jamy ustnej. Co więcej, pomogą nam również prowadzić zdrowy tryb życia każdego dnia.

  • Powinniśmy używać wody fluoryzowanej i szczotkować zęby pastą do zębów z fluorem.
  • Musimy zadbać o dobrą higienę jamy ustnej, myjąc zęby dokładnie, dwa razy dziennie.
  • Po każdym szczotkowaniu należy też używać nici dentystycznej, aby usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną.
  • Co najmniej raz w roku powinniśmy odwiedzać naszego dentystę, który sprawdzi stan naszych ząbków. Należy umawiać się na wizyty, nawet jeśli uważamy, że nie mamy żadnych ubytków.
  • Nie warto używać żadnych wyrobów tytoniowych. Jeśli palimy papierosy, należy z miejsca przestać. Substancje zawarte w wyrobach tytoniowych sieją prawdziwe spustoszenie w zębach.
  • Kolejną dobrą poradą jest ograniczenie napojów alkoholowych.
  • Z kolei osoby cierpiące na cukrzycę powinny walczyć ze swoją chorobą, aby mogły mieć ją pod kontrolą. Faktem jest, że cukrzyca może prowadzić do innych powikłań, w tym chorób dziąseł. Leczenie cukrzycy może skutecznie obniżyć to ryzyko. Natomiast leczenie choroby dziąseł może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi.
  • Jeśli nasz lek powoduje suchość w ustach, powinniśmy poprosić lekarza o inny medykament – taki, który nie będzie powodować tego stanu. A jeśli nie da się uniknąć suchości w ustach, należy pić dużo wody i żuć gumę bez cukru, a także unikać wyrobów tytoniowych i alkoholu.
  • W przypadku nagłych zmian w smaku i zapachu należy skontaktować się z lekarzem lub dentystą.
  • Z kolei osoby, które pełnią rolę opiekuna dla osób starszych, powinny pomagać seniorom szczotkować i nitkować zęby, jeśli nie są w stanie samodzielnie wykonywać tych czynności.

Jeżeli wdrożymy powyższe porady i wskazówki do naszego życia, będziemy mieć znacznie większe szanse, że nasze zęby będą nam wiernie służyć nawet w najbardziej sędziwym wieku.

A tutaj dowiesz się, jak wybrać najlepszą poduszkę.