Co wykorzystać zamiast węgla? Różnorodne metody ogrzewania domostwa

Rzeczywistość jest taka, że zasób węgla nie jest niekończący. Zgodnie z bieżącymi prognozami, już za 30-40 lat, globalne rezerwy mogą się skończyć. Rok 2022 jasno pokazał, że dostępność do węgla staje się rosnącym problemem. W Polsce, gdzie prezydent Andrzej Duda określił węgiel mianem „strategicznego surowca”, rzeczywiście zaczęło go doświadczalnie brakować. Ta sytuacja spowodowana jest głównie przez wysokie koszty eksploatacji węgla oraz wstrzymaniem dostaw z Rosji. Ale to tylko jedna strona medalu, której przeciwną stanowią argumenty na rzecz przeorientowania się na alternatywne sposoby ogrzewania. Do nich należy m.in. negatywny wpływ na jakość powietrza wynikający z korzystania z węgla, konieczność utrzymania własnej kotłowni, brudne zadanie rozpalania oraz ciężka praca związana z przenoszeniem dostaw węgla do kotłowni – i wiele innych. A jakie są godne uwagi alternatywy dla węgla? Udzielamy odpowiedzi!

Jakie metody ogrzewania domu są alternatywą dla węgla?

Argumenty na rzecz odchodzenia od korzystania z węgla w celach ogrzewania domu są dzisiaj często podnoszone nawet na Górnym Śląsku. Pomimo że niektóre rodziny, szczególnie te związane z górnictwem, nadal mają mieszane uczucia co do alternatywnych źródeł ciepła, to niespodziewane problemy z zakupem węgla w 2022 roku skłoniły coraz więcej osób do rozważenia zmiany systemu ogrzewania. Innych przekonują aspekty ekologiczne, a jeszcze innych – wygoda. Wydaje się bowiem, że alternatywne metody ogrzewania domu nie wymagają noszenia ciężkich dostaw opału do kotłowni, brudzenia rąk, podłogi i ścian, ciągłego monitorowania kotła, dokładania opału i rozpalania – a nawet utrzymania własnej kotłowni.

• Pompa ciepła

Pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym z dostępnych alternatywnych sposobów ogrzewania. Do ogrzewania budynku używa ona odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak energia cieplna pobrana z gruntu (pompa ciepła gruntowa) czy powietrza (pompa ciepła powietrzna lub typu powietrze-woda). Niezależnie od typu pompy ciepła, zasada jej działania jest dość analogiczna. Urządzenie w wyniku kilku różnych procesów wykorzystuje energię cieplną z danego OZE do ogrzania niezamarzającego czynnika chłodniczego, a następnie przekazuje ją do systemu grzewczego budynku (np. poprzez krążącą w nim wodę).

• Kocioł gazowy

Kolejnym alternatywnym rozwiązaniem do ogrzewania domu jest gaz. Instalacja gazowa jest wszechstronna, ponieważ umożliwia nie tylko ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody użytkowej, ale również obsługę kuchenki gazowej oraz piekarnika gazowego. Jej kluczowym elementem jest kocioł gazowy, który może być umiejscowiony nie tylko w kotłowni, ale również na korytarzu lub w kuchni czy łazience.