Safari w królestwie dzikiej natury: Rezerwat Masai Mara w Kenii

Zwiedzanie Rezerwatu Masai Mara to jak podróż do krainy, gdzie panują lwie, żyrafy, słonie, hipopotamy, gepardy, nosorożce, strusie i antylopy. To miejsce o globalnej renomie oferuje niezapomniane safari – do wyboru jest podróż samochodem, pieszo lub nawet balonem!

Symbolicznym atutem Parku Narodowego Masai Mara jest bogata fauna. Podczas safari turyści mają za zadanie znaleźć „Wielką Piątkę” – pięć gatunków dużych zwierząt: słonie, lwy, lamparty, nosorożce i bawoły. Organizatorzy wyprawy zapewniają komunikację za pomocą radia CB między pojazdami przewożącymi turystów, aby wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć wszystkie pięć wymienionych gatunków. Ale na tym atrakcje jeszcze się nie kończą.

Gęstość populacji roślinożerców w rezerwacie to niesamowite 240 osobników na kilometr kwadratowy! Występuje tu największe skupisko zwierząt sawanny – setki tysięcy gazeli i bawołów, dziesiątki tysięcy impali oraz tysiące słoni i żyraf. Wśród nich jest żyrafa masajska, najwyższy lądowy ssak na Ziemi. Na terenie rezerwatu można spotkać również zagrożone wyginięciem nosorożce czarne, guźce, impale i antylopy. Rzeki Mara i Talak są domem dla leniwych krokodyli i hipopotamów. Park Masai Mara szczyci się też największą populacją lwów w Kenii oraz najszybszymi zwierzętami lądowymi – gepardami. Badania naukowe prowadzone są tutaj na obszarze zamieszkanym przez liczną populację hien.

Do różnorodności fauny dołącza też niezwykle różnorodna awifauna – ponad 500 gatunków ptaków! Flamingi tworzą spektakularne, bajecznie wyglądające stada nad jeziorem Nakuru. Rezerwat Masai Mara to również dom dla strusi, dzioborożców, sępów, żabiru, sekretarzy, marabutów oraz kolorowych kraski liliowopierśnych – narodowych ptaków Kenii. Można tu spotkać także ibisy, które często odpoczywają na grzbietach bawołów. Wielu gatunków ptaków migracyjnych, takich jak bocian biały, zimuje w Masai Mara.

Nazwa parku pochodzi od rzeki Mara oraz od plemienia Masajów, którzy zamieszkują te tereny. W rezerwacie można spotkać Masajów, szczególnie podczas wypasu bydła w zachodniej części parku. Są oni również przewodnikami, którzy opowiadają o parku, jego faunie i florze oraz o życiu lokalnej społeczności. Krajobraz Masai Mara to ocean traw sawanny, ale również zróżnicowane środowisko obejmujące lasy akacjowe, bagna, nadrzeczne lasy i zarośla skrubu.