Smakowita podróż po kuchni wietnamskiej – odkrycie nieznanego

Wietnam, znany jako położony na południowym wschodzie Azji jest jednym z najbardziej intrygujących miejsc na tym kontynencie. To egzotyczne miejsce, które gwarantuje fascynujące przeżycia, nie tylko dzięki swoim pięknym krajobrazom czy różnorodności kulturowej. W Vietnamie bowiem bardzo ważne miejsce zajmuje kuchnia, która dzięki swojemu unikalnemu charakterowi, przyciąga każdego, kto ceni sobie kulinarne doznania. Przytłaczające piękno scenerii jak choćby bajkowa zatoka Ha Long czy rozciągające się tarasy ryżowe, kontrastują tu z dynamicznie rozwijającymi się metropoliami i małymi plemiennymi osadami ukrytymi wysoko w górach. Niezależnie od tego, czy jesteś wielbicielem nowych smaków, czy też po prostu planujesz interesujący wyjazd w nieznane, Wietnam z pewnością zaoferuje ci niezapomniane wrażenia.

Kuchnia wietnamska słynie ze swych wyjątkowych cech. Główną z nich jest umiejętność harmonijnego łączenia różnych smaków w jednym daniu. Każda potrawa to doskonale zbilansowana mieszanka słodkości, słoności, kwasowości i pikantności. Składniki używane w kuchni wietnamskiej są zawsze świeże i aromatyczne. Delikatne komponenty, takie jak owoce morza czy kaczka, często podawane są w parze z wyrazistymi przyprawami, na przykład chilli, imbirem, trawą cytrynową czy cynamonem z Wietnamu.

W kuchni północno-wietnamskiej można dostrzec wpływy chińskie. Są tu popularne potrawy smażone na dużym ogniu (stir-fry), makaronowe zupy oraz dania rybne i owocowo-morskie. Pomimo tych podobieństw, kuchnia wietnamska różni się od chińskiej mniejszym użyciem oleju, co sprawia, że dania są mniej kaloryczne. Im dalej na południe Wietnamu się udajemy, tym bardziej możemy zauważyć wpływy kambodżańskiej i tajskiej kuchni – dania stają się coraz słodsze.

Kuchnia wietnamska jest również wynikiem wpływu kolonizacji francuskiej. Francuscy mnisi przybyli do Wietnamu na początku XVIII wieku, a formalna kolonizacja trwała od końca XIX wieku do 1945 roku. Francuski wpływ jest widoczny do dziś – wietnamczycy pieką bagietki i przygotowują naleśniki.

Podsumowując, kuchnia wietnamska to przede wszystkim zdrowa, aromatyczna i zróżnicowana kulinaria, która na pewno zachwyci każdego miłośnika smacznej podróży. Wakacje w Wietnamie to idealna okazja, aby przekonać się o tym osobiście.

Warto dodać, że jednymi z najpopularniejszych napojów w Wietnamie są zielona herbata jaśminowa oraz kawa ca phe – silna, aromatyczna mieszanka robusta podawana z mlekiem i cukrem.

Wietnam jest drugim co do wielkości producentem ryżu na świecie. Dlatego ryż stanowi podstawę wielu potraw wietnamskich, zarówno w formie dodatku do dań, jak i składnika różnych produktów, takich jak makaron, papier ryżowy używany do sajgonek, ocet czy wino.

Bardzo często spotkanym składnikiem w kuchni wietnamskiej jest sos rybny („nuoc mam”), produkowany z fermentowanych sardynek. Sos ten nadaje danym jednocześnie słodkawy i słonawy smak i jest równie popularny, jak sól w polskiej kuchni. Jest również nieodzownym składnikiem wielu dipów, do których dodaje się sok z limonki, cukier, chili i czosnek.