Porównanie wartości odżywczych różnych owoców i warzyw – raport z konferencji Experimental Biology

Podczas tegorocznej konferencji Experimental Biology, która miała miejsce w Kalifornii, naukowcy z Wielkiej Brytanii podkreślali, że wybór pomiędzy batatem a marchewką czy papają a pomarańczą ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Mimo że jest powszechnie wiadome, że spożywanie owoców i warzyw jest zdrowe, badacze po przeprowadzeniu szczegółowej analizy molekularnych właściwości różnych gatunków tych produktów doszli do wniosku, że ich korzystne działanie wcale nie jest takie samo.

W wyniku badań naukowców okazało się, że maliny, rzeżucha oraz kapusta włoska szczycą się wyjątkowo wysokim poziomem cennych składników odżywczych, które są pomocne w profilaktyce wielu chorób. Jak zaznaczyli specjaliści, dla utrzymania zdrowia kluczowe jest stosowanie zróżnicowanej i zbilansowanej diety, ponieważ najpopularniejsze owoce i warzywa nie zawsze są najzdrowszym wyborem.

Naukowcy dokonali analizy zwyczajów żywieniowych mieszkańców Wielkiej Brytanii i zaobserwowali, że marchew jest najpopularniejszym źródłem beta-karotenu, natomiast pomarańcze oraz wyciskany z nich sok to główne źródło beta-kryptoksantyny. Szpinak jest najchętniej spożywanym źródłem zeaksantyny i luteiny, truskawki dostarczają najwięcej kwasu elagowego, a gorczyca – izotiocyjanów.

Warto jednak zauważyć, jak zaobserwowali badacze, że wyższa ilość tych dobroczynnych związków odżywczych znajduje się w innych, łatwo dostępnych owocach i warzywach. Na przykład, zamieniając marchewkę na bataty dostarczymy naszemu organizmowi podwójną dawkę karotenu. Spożywanie papai dostarczy nam 15 razy więcej beta-kryptoksantyny niż jedzenie pomarańczy, a kapusta włoska zawiera trzykrotnie więcej zeaksantyny i luteiny niż szpinak. Maliny są lepszym źródłem kwasu elagowego niż truskawki, a rzeżucha zawiera więcej izotiocyjanów niż gorczyca.

Główny autor badań, Keith Randolph wyjaśnia, że ważne jest nie tylko to, jakie owoce i warzywa spożywamy, ale również różnorodność naszej diety. Zdecydowanie podkreśla on również fakt, że nie istnieje jeden najlepszy pokarm, który miałby korzystny wpływ na wszystkie układy naszego organizmu.