Południowoafrykańscy rolnicy sadzą drzewa dla lepszego plonu: 400 tysięcy farmerów przyłączyło się do nowego trendu

W południowych regionach Afryki, 400 tysięcy farmerów wykorzystuje innowacyjne metody w celu zwiększenia plonów. Zgodnie z raportem opublikowanym w „International Journal of Agricultural Sustainability”, stale rosnąca liczba rolników odnajduje korzyści ze sadzenia szybko rosnących gatunków drzew i krzewów jako sposób na poprawę jakości swoich upraw.

Badacze z międzynarodowego instytutu World Agroforestry Centre (WAC) zauważyli ten emergentny trend w afrykańskim rolnictwie, które boryka się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, problemem głodu i wysokimi cenami żywności.

Gleby w Afryce są jednymi z najjałowszych na planecie, co stanowi poważny problem dla dwóch trzecich rolników na tym kontynencie, dla których nawozy mineralne są nieosiągalne lub ich koszt jest poza ich zasięgiem finansowym. W odpowiedzi na ten problem, specjaliści z WAC od lat 80-tych prowadzą badania nad lokalnymi gatunkami drzew, które mogłyby najbardziej efektywnie wzbogacić glebę.

W ich wnioskach, szybko rosnące odmiany akacji zostały uznane za odpowiednie „drzewa nawozowe”. Sadzenie tych drzew w bezpośrednim sąsiedztwie pól uprawnych znacznie poprawia stan gleby. Drzewa te wiążą azot z atmosfery i transportują go do gleby za pomocą swoich korzeni i opadających liści. Dodatkowo, dostarczają one glebie wielu odżywczych, organicznych związków.